Edit

יער האמזונס

(טקסט מאת: מירב גילי הירש)

ליבי עם היער. איפה נמצא הלב שלכם? בתמונה שהעיינים שניבטות ממנה אומרת הכל, נפש חכמה שהבינה שבכדי להציל את החיים שלה עדיף לקפוץ למים. יש דיון האם התמונה היא מהשריפות הנוכחיות או משנים קודמות, אבל האם זה משנה?

אז איך אנחנו כאזרחים, שנמצאים אוקיינוסים שלמים מברזיל, יכולים להשפיע על מה שקורה שם?

וואלה, יש כאן למטה רשימה די מכובדת של דברים שמצאתי שאפשר לעשות. את חלקם כתבה חברה יקרה שלי שמתגוררת בתאילנד ופיניתי זמן, תרגמתי וגם בדקתי והוספתי מה שרלוונטי לנו כאן בישראל. מציעה שתעיפו מבט ותקדישו לזה כמה דקות. מעציב אותי מאוד איך ישראל מתעוררת לשמאניזם, לרפואת היער ולמדיסנות שהיא מביאה ולפרקטיקות רוחניות שמגיעות מהתרבויות הילדיות שרבות מהן מקורן באמזונס, כולם רצים להשתתף באיוואסקה, לנשוף ראפה אבל כשהיער, שהוא הבית של הרפואות האלו בוער, נכון לכתיבת מילים אלו לא מספיק מאיתנו נרעשים. אבל אין זה הזמן לביקורת הזמן הוא לעשייה עם כוונה. אז אם אתם אנשים שמודעים לכוחה של כוונה מציעה שתקדישו את התרגול שלכם לשלוח רפואה לאמזונס. כשאתם יושבים ליוגה, מדטיציה, ריצה, וואטאבר. בקשו שהאש תכבה. כשאתם שותים מים היום, נכנסים לים – עשו זאת עם כוונה בשביל האמזונס. כוונה היא כח יוצר מציאות וכשאנחנו גם מייצרים פעולה תומכת לכוונה, זה משנה חיים. באחריות.

אז הנה רשימה של 9 דברים פרקטיים שאנחנו יכולים לעשות מכאן:

  1. להפעיל לחץ על אלשטיין ועל שופרסל – מה הקשר? רק בחודש שעבר פורסם ב"גלובס" כי אדוארדו אלשטיין, מבעלי השליטה בקונצרן IDB, מבקש להרחיב את פעילותו העסקית ביער הגשם צ'אקו בארגנטינה במסגרת חברות הבשר שהוא מחזיק. גם יער זה נתון לבירוא בהיקף גדול ומצטמצם משנה לשנה. כצרכנים, אנחנו יכולים להפעיל לחץ ולדרוש מרשת שופרסל, הרוכשת מוצרי בשר מאלשטיין, לנקות את שרשרת האספקה שלה ובכך להפעיל לחץ על אותו אלשטיין לעצור את הרס היערות. בסך-הכול יש לאלשטיין חוות תעשיתיות בהיקף של 8 מיליון דונם בדרום אמריקה. אתם קונים משופרסל? אולי כדאי שתפסיקו או שלכל הפחות תשלחו מייל למנהלת האחריות התאגידית של שופרסל ותשתמשו בכח שלכם כצרכנים להשפיע על פעילות המוצר lironsh@shufersal.co.il
  2. אותו אדוארדו אלשטיין, הוא בעל השליטה ב IDB חברת האחזקות שמחזיקה בסלקום, שופרסל, ישראייר, כלל ביטוח ועוד. תעשו את החשיבה שלכם לבד איפה אתם שמים את הכסף שלכם שבסופו של יום מממן משכורות או פעילות צולבת לאנשים ששוחטים את הקיום שלנו על הכדור הזה. הכסף שלכם משנה, השתמשו בו בתבונה.

לכתבה מגלובס:

https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001298068

  1. פוסט חשוב שכתב חבר וממליצה לכם לקרוא על הקשר בין הסוציופט הברזילאי לבין ראש הממשלה, בנימין נתניהו. בהצלחה לנו בבחירות הקרובות.

https://www.facebook.com/788324796/posts/10157594526019797/

  1. הדבר הכי פרקטי שמצאתי זה שאם אני משתמשת במנוע החיפוש של אקוסיה במקום בגוגל על כל 45 חיפושים שאני מריצה – הארגון נוטע עץ. לא חייבים להחליף את גוגל אבל כדאי לדעת להשתמש באפשרות הזו.

Ecosia.org

  1. אפשר לתרום כסף. לכל מיני ארגונים. כשכנסיית נוטרדאם נשרפה העולם תרם קרוב ל 300 מיליון דולר. כשהריאה הירוקה של העולם עולה באש, לא נראה שאנחנו זזים. לאיפה אפשר לתרום? הנה כמה אופציות:

א. תרומה לארגון תאפשר להגן על שטח של ארבעה דונם באמזונס

https://www.ran.org

ב. תרומה לארגון תאפשר לרכוש אדמות ביער. מאז 1988 הארגון הציל יותר מ 92 מיליון דונם ביערות האמזונס.

https://www.rainforesttrust.org

ג. תעקבו אחריהם, תתרמו

https://www.facebook.com/amazonwatch/

https://amazonwatch.org

ד. ארגון שנלחם בשינויי האקלים, מגן על היערות ומעצים את הילידים בחברות השבטיות . אפשר לתרום ולראות בדיוק להיכן כספי התרומה משמשים

https://www.amazonteam.org

  1. תפחיתו צריכה של מוצרי נייר ועץ. אלינו זה עוד לא הגיע אבל מתברר שאפשר לעשות בדיקה שמה שאנחנו קונים זה מוצרים שמשמרים יערות. איך? לחפש את סימן הצפרדע, ממש כמו התו שמראה שלא עשו ניסויים בבעלי חיים אז שלא עשו לנו נזק ליערות. מקווה שבקרוב זה ייראה גם כאן. אפשר לקרוא על זה קצת יותר פה:

https://www.rainforest-alliance.org/find-certified

  1. תפחיתו אכילה של בשר ומוצריו. לא רק פחות סבל לבעלי חיים, גם פחות סבל לכדור שלנו. לתודעה שלכם. אני יכולה לכתוב על זה מניפסט שלם, אולי פעם.
  2. תחתמו על עצומה. אני חתמתי.

https://www.change.org/p/stop-the-burning-of-the-amazon-rai…

  1. תפנו לשגרירות הברזילאית בתל אביב. הנה כאן במייל הזה:

consular.telaviv@itamaraty.gov.br

השגרירות נמצאת ביהודה הלוי 23 בתל אביב קומה 30 את מי שזה ממש מעניין

תדרשו להפסיק את הרס יערות הגשם או שמישהו כאן יתארגן על הפגנה. אם 50 אלף איש יוצאים לכיכר כדי לרקוד נראלי שהזכות לנשום היא מטרה ראוייה לא פחות.

וכמו שכתבה חברה טובה:

When the Last Tree Is Cut Down, the Last Fish Eaten, and the Last Stream Poisoned, You Will

Realize That You Cannot Eat Money

*****************************

כבר שלושה שבועות שהאמזונס עולים באש. השריפה כל כך גדולה שכל דקה בערך נשרף שטח של מגרש כדורגל ואפילו רואים את זה מהחלל. מעריכים שיש 73,000 מוקדי שריפות וחצי מברזיל מכוסה בעשן שמגיע מהשריפות.

ומה לנו וליער בברזיל הרחוקה? אני אגיד לכם.

האמזונס אחראיים על 20% מייצור החמצן בכדור הארץ ובעוד שבעבר הם כיסו 14% משטח כדוה״א עכשיו הם מכסים רק 6%. נראלי שאין צורך להוסיף להסבר הזה בהיבט של שינויי אקלים ואיכות סביבה והיכולת שלנו להמשיך להתקיים על הכדור הזה כאנושות. וכל הצמצום הזה של הריאה הירוקה של כדור הארץ קורה כי יערות הגשם נשרפים. ועכשיו השאלה שצריכה להישאל היא למה הם נשרפים? אז הנה התשובה: כתוצאה ממדינות בירוא היערות. למה מבראים יערות? כי כסף (!!!!). כן, זה קורה לטובת פעילות עסקית. מדובר בהצתות מכוונות שיוצאות, מה לעשות, מכלל שליטה. למה מציתים? כסף ובשר. מבארים את היער על מנת לייצר עוד שטח ליצירת שטחי מרעה לגידול בקר שאותו יהיה אפשר להרוג אחר כך ולמכור. כן. בשר הורג אותנו. וגם בני אדם, שמתברר שאנחנו מממניםהרחבתי למעלה), שמתהלכים בינינו ושחושבים שמותר להם להשתמש בכח שיש להם בכדי להשחית את הטבע. לכל הדבר הזה נוסף לא רק חוש עסקי מפותח של אנשים עם בצע כסף, אלא גם מדיניות ממשלת ברזיל והנשיא בולסונארו (חבר של ביבי מסתבר) האנטי-סביבתי המאפשר בירוא חסר תקדים של היער לטובת שטחים עסקיים. לפי גלובס, כאן בכתבה למעלה, רק בקיץ האחרון פונה יותר יער לטובת פעילות עסקית מאשר בכל שלוש השנים האחרונות גם יחד.

*************************************

Sharing also Jamie Wrate ‘s post on HOW TO ACT AND HELP THE AMAZON:

“ How can we help the tragedy occuring in the Amazon?

It's all about the government. It's been compared to Notre Dame. The difference is the French government welcomed help. Bolsanaro is welcoming the fire and it was probably deliberately started, probably by people who donate to him or bribe him or both.

Here are ways we can help:

"How can I help?

It's unlikely you're one of the people who can actually help douse the blaze, but there are other ways you can aid in protecting the rainforest.

Donate to Rainforest Action Network to protect an acre of the Amazonian rainforest.

Donate to the Rainforest Trust to help buy land in the rainforest. Since 1988, the organization has saved over 23 million acres and counting.

Reduce your paper and wood consumption. Double-check with Rainforest Alliance that what you're buying is rainforest-safe. You can also purchase rainforest safe products from the alliance's site.

The World Wide Fund for Nature works to protect the countless species in the Amazon and around the world.

Ecosia.org is a search engine that plants a tree for every 45 searches you run.

>>USE ECOSIA INSTEAD OF GOOGLE AS TOUR SEARCH ENGINE !!

Explore Change.org petitions. A lawyer in Rio Branco has accumulated over 77,000 of his 150,000 signature goal to mobilize an investigation into the Amazonian fires.

Donate to Amazon Watch, an organization that protects the rainforest, defends indigenous rights and works to address climate change.

Donate to the Amazon Conservation Team, which works to fight climate change, protect the Amazon and empower indigenous peoples.

Amazon Conservation accepts donations (which can be tax deductible) and lists exactly what your money goes toward.

You can help plant trees, sponsor education, protect habitats, buy a solar panel, preserve indigenous lands and more.

>> Contact your elected officials and make your voice heard."

https://www.cnet.com/…/the-amazon-rainforest-is-on-fire-wh…/

We can also protest outside Brazilian embassies, share the news with Brazilian friends whose media are complicit in environmental destruction and are closely tied to Bolsanaro and may not know the truth.

There are lots of non-monetary things you can do above.

>>> Please SIGN THE PETITION to show that as a global community we will not let this simply happen.

http://chng.it/75vDwFmDsr “”

I signed the petition ^^ and doing my research on what organization(s) I want to support with my donations.

??????

שתפו:

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

מאמרים אחרונים

דילוג לתוכן